Multimetr – do jakich pomiarów służy?

multimetr cyfrowy

Multimetr cyfrowy mierzy potencjał ogrzewania przyłożonego napięcia. Moc rozpraszana w rezystorze jest proporcjonalna do kwadratu przyłożonego napięcia, niezależnie od kształtu fali sygnału. Współczesne multimetry DMM mogą dokładnie mierzyć prawdziwe napięcie lub prąd RMS, o ile kształt fali zawiera znikomą energię ponad efektywną przepustowość licznika. Większość funkcji ACV i ACI DMM mierzy rzeczywistą wartość RMS sprzężoną z prądem przemiennym. W przypadku symetrycznych przebiegów, takich jak sinusoidy, fale trójkątów i fale prostokątne, wartości sprzężone z prądem przemiennym i wartości prądu zmiennego + DC są równe, ponieważ te przebiegi nie zawierają przesunięcia DC. Dla nie symetrycznych kształtów fali np. układy impulsów, występuje zawartość napięcia stałego, która jest odrzucana przez rzeczywiste pomiary RMS sprzężone z prądem zmiennym.

Pomiary multimetrem – na co warto zwrócić uwagę?

Odrzucanie prądu stałego jest pożądane w niektórych aplikacjach. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy mierzy się pulsację prądu zmiennego występujące w zasilaczach prądu stałego. Gdy chce się poznać wartość rzeczywistą RMS AC + DC, możesz określić ją, łącząc wyniki pomiarów DC i AC. Kształt sygnału wejściowego w multimetrze cyfrowym może znacząco wpływać na dokładność pomiaru dla dowolnego multimetru. Szczególnie wtedy gdy dy ten sygnał wejściowy zawiera komponenty o wysokiej częstotliwości, które przekraczają szerokość pasma instrumentu. W takim wypadku pomiary multimetrem zależne są od szerokość impulsu tego przebiegu, który w znacznym stopniu determinuje jego zawartość o wysokiej częstotliwości. Widmo częstotliwości pojedynczego impulsu jest określone przez jego Fourier Integral. Widmem częstotliwości ciągu impulsów jest seria Fouriera, która pobiera próbki wzdłuż całki przy wielokrotności częstotliwości powtarzania impulsu wejściowego.

Szeroka oferta profesjonalnych multimetrów cyfrowych

Multimetry różnią się ilością mierzonych wielkości, stopniem automatyzacji, zabezpieczeniami, zakresami, budową, sposobem i dokładnością pomiaru oraz ceną. Na stronie AMT można znaleźć szeroki przekrój profesjonalnego sprzętu, który sprawdzi się w każdym warsztacie oraz laboratorium. Gwarantują precyzyjne pomiary również oporności, temperatury, pojemności oraz napięcia stałego i zmiennego. Multimetry cyfrowe marki Keysight oraz Fluke zapewniają najwyższą jakość pomiarów. Inna profesjonalna aparatura pomiarowa, którą znajdą Państwo na stronie AM Technologies to testery rezystancji izolacji, systemy akwizycji wraz z kartami pomiarowymi oraz mierniki modułowe USB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *