Zaawansowany multimetr – opis funkcji

multimetr opis funkcji

Podstawowa funkcjonalność, specyfikacja techniczna oraz opcje skierowane dedykowanym zastosowaniom przemysłowym to kluczowe cechy przyrządów, na które w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę. Wartości takie jak: napięcie AC/DC, prąd AC/DC, ciągłość, parametry diody czy rezystancja w podstawowej wersji są mierzone przez każdy przenośny multimetr. Opis funkcji warto dokładnie przestudiować i zestawić go ze specyfikacją droższego sprzętu. Multimetr cyfrowy z wyższej półki cenowej mierzy dodatkowo wartości częstotliwości, pojemności oraz temperatury. Pierwszej kolejności powinniśmy zatem dobrze zastanowić się jakie pomiary będą nim wykonywane, zdecydować które są najważniejsze oraz określić przybliżoną dokładność funkcji, jakich będziemy od nich oczekiwać.

Multimetr cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najczęściej wybierany sprzęt przenośny, który sprawdzi się do diagnozowania pracy instalacji oraz sprzętu elektrycznego to multimetr cyfrowy. Opis działania oferuje dwie metody pomiaru rezystancji: 2-przewodowe oraz 4-przewodowe. Prąd testowy przepływa z wejściowego zacisku HI. Następnie mierzony jest rezystor. W przypadku 2-przewodowych rezystancji spadek napięcia na mierzonym rezystorze jest mierzony wewnątrz multimetru. Dla 4-przewodowych pomiarów potrzebne są oddzielne połączenia “sensowne”. Ze względu na to, że żaden prąd nie płynie w przewodach sensownych, rezystancja w tych odprowadzeniach nie daje błędu pomiaru.

Funkcjonalny multimetr cyfrowy

W sygnały sensownych zasadniczo nie ma przepływu prądu do wejść sensownych. Metoda 4-przewodowych zapewnia najdokładniejszy sposób pomiaru małych rezystancji. Używana jest w automatycznych aplikacjach testowych, w których istnieją rezystancyjne i / lub długie długości kabli, liczne połączenia lub przełączniki między DMM i DUT. Jeżeli chodzi o usuwanie błędów rezystancji przewodów testowych, współczesne multimetry cyfrowe oferują wbudowaną funkcję, w celu wyeliminowania błędu przewodu pomiarowego. Aby użyć takiej funkcji na multimetrze, przewody testowe muszą być zwarte. Następnie wykonuje się pomiar rezystancji przewodów pomiarowych i zapisuje go. Multimetr cyfrowy matematycznie odejmie zmierzoną rezystancję ołowiu dla kolejnych pomiarów rezystancji, aby zlikwidować błąd rezystancji przewodu. W trakcie pomiaru, multimetr może rozproszyć moc w testowanym urządzeniu, dlatego ważne jest również minimalizowanie jego efektów. Jeśli to zjawisko jest problemem, warto wybrać wyższy zakres pomiarowy multimetr cyfrowy, aby zredukować błędy do akceptowalnego poziomu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *